Афганський халіфат: чого сподіватися

 

Відродження “Аль-Каїди” й активізації міжнародного тероризму, зміцнення позицій Росії та Китаю – експерти про загрози для світової спільноти після того, як Афганістан захопили таліби.

Що сталося. Зрада підкралася помітно й на очах спантеличеної планети. 20 років військової присутності США в Афганістані та майже два трильйони доларів витрат на неї були ганебно злиті адміністрацією Байдена протягом всього кількох минулих тижнів. Під акомпанемент запевнень, що американські хлопці не повинні ризикувати життями задля чужої далекої країни. Дарма, що цифри свідчили про інше – смерті в американських збройних силах частіше траплялися під час тренувань, але не як наслідок перебування на афганській землі.

Щойно Вашингтон оголосив про згортання операції, регіони країни один за одним захопили терористи з “Талібану”. Врешті, взяли під контроль столицю Кабул, яку тут же поспішили залишити десятки тисяч біженців. Світ обійшли апокаліптичні кадри з охопленими відчаєм утікачами, що чіпляються за американський військовий літак, кілометрових корків на виїзді зі столиці та загальної паніки.

Старий-новий афганський символ – бородатий неандерталець з “калашніковим” у руках – знову став моторошно актуальним і, виглядає, надовго.

Чому афганці настільки бояться “визволителів”? Таліби свого часу вже встигли ними покерувати – з 1996го по 2001. Запам’яталися співгромадянам середньовічною дикістю. Жінкам та дівчатам заборонили отримувати бодай середню освіту, єдина “соціальна роль” для них – працювати вдома. Вийти можна лише в супроводі чоловіка і повністю приховавши тіло під традиційною глухою буркою. Музика – поза законом, подружня зрада карається каменуванням на смерть (для жінки), крадіжка – відрубуванням руки.

Зате дозволяється віддавати заміж навіть 13річних дітей – за чоловіків, що старші в кілька разів. Коли неповнолітня “дружина” помирала від травм внутрішніх органів одразу ж після першої шлюбної ночі, свіжоспечений удівець не ніс за це жодної відповідальності.

Такі й подібні закони відтепер регулюватимуть життя  цієї багатостраждальної країни, де громадянська війна продовжується вже понад 40 років.

Тим часом, у лавах талібів – від 58000 до понад 100 000 бойовиків, і сьогодні їхня організація значно потужніша, ніж була в 2001 році.

Що буде у світі. Експерти, навіть ті, які досі були лояльними до Байдена, не ризикують висловлювати навіть обережного оптимізму щодо наслідків афганської катастрофи. Держава, яка терорист вже цілком офіційно – це не просто фатальний прецедент, але й виклик світовій спільноті, якого не знали раніше.

Авіапасажирам, що вже, було, встигли забути, як це – боятися літати, тепер знову доведеться підкорятися “червоному” та “помаранчевому” безпековим рівням в аеропортах і додатковим перевіркам – щонайменше. А про “щонайбільше” – згадайте  вежі-“близнюки” у Нью-Йорку.

Хоч Баррі Павел, старший віце-президент Скавкрофт-центру з питань стратегії та безпеки, вважає, що терористичні загрози сьогодні навіть серйозніші, аніж були напередодні 11 вересня 2000го року: “В еру високих технологій Афганістан на чолі з “Талібаном” стає безпечним притулком для глобальних терористів і створює їм усі можливості для вербування нових послідовників.

США ввійшли до Афганістану з єдиною метою: не задля створення нової нації за власною подобою, а для нейтралізації “Аль-Каїди” та запобігання використанню країни як бази терористів. Ця місія була виконана, але потім  її масштабно провалили”.

Надто на тлі того, що: “Тепер “Талібан” може видавати паспорти та роздавати мобільні телефони кому захоче. Природа Афганістану, який не має виходу до моря, прокляття логістів США та НАТО з 2001 року, відтепер – благо для тих, хто планують подорожі терористів” –  вважає Томас Уоррік, колишній помічник секретаря з питань протидії тероризму Міністерства внутрішньої безпеки США. “Повинна бути “огорожа навколо Афганістану”, щоб відстежувати всіх, хто летить і вилітає звідти. Потрібно також краще стежити за переходами сухопутного кордону, хоча це буде складніше”.

Натан Сейлз, колишній посол США у цілому та координатор з питань боротьби з тероризмом: “Рішення адміністрації Байдена відкликати війська – це щонайкращий подарунок “Аль-Каїді”, якого вона чекала десятиріччями. Терористи, відповідальні за 11 вересня, отримують все й одразу – гроші з пограбованого центрального банку Кабула, зброю від переможеного афганського війська, нових бойовиків, які досі сиділи за гратами в афганських тюрмах”.

Нарешті, усіма вимірами цього зовнішньополітичного програшу США – дипломатичним, економічним тощо – напевне і вже незабаром скористаються  їхні давні суперники, Китай і Росія. А світові ще належить пізнати усі наслідки зміни ключових гравців.

 

https://www.atlanticcouncil.org/, https://apnews.com/

Global Village

Фото: https://batimes.com.ar/