Як насправді варто боротися з пандемією

 

“Припинити групову мастурбацію “громадського здоров’я” і створити державну службу біозахисту”  –  Олексій Галімський, лікар-епідеміолог.

Коли припиниться пандемія коронавірусу?

Швидше за все, ніколи. У доступній для розуміння перспективі. Швидше за все, в найближчі роки ми будемо продовжувати жити в тому ж режимі, в якому прожили 2020 і 2021 роки.

Чому?

Нема і, мабуть, не буде вакцини, яка радикально обмежувала б циркуляцію вірусу. І щеплені, й ті, що перехворіли, можуть в якийсь момент ставати носіями. Дуже багато людей (мабуть, десь в межах 6-8 з 10) безсимптомно або малосимптомно переносять інфекцію. Всі перелічені є ефективними джерелами інфекції.

Що буде?

Ми звикнемо жити з пандемією коронавірусу як живемо вже 40 років з пандемією ВІЛ / СНІДу. Так само, як 25 років живемо з епідемією туберкульозу, як  живемо більше 20 років з пандемією гепатиту С. Як живемо із сезонним грипом, зі спалахами кору …

Так, як ще півстоліття тому жили з епідеміями черевного тифу, дизентерії та гепатиту А.

Будуть розроблені більш ефективні ліки і методи лікування. Будуть запроваджені нові гігієнічні стандарти, і можливо, зміняться соціальні відносини.

Але людські втрати будуть величезними, і, як завжди, непоправними.

Що робити?

Припинити групову мастурбацію на Фата-моргану “громадського” або “публічного” здоров’я і створювати державні системи профілактичної медицини, за аналогією з тими, як забезпечується державна безпека і оборона. Зокрема, створити центральний орган виконавчої влади – держслужбу з контролю за захворюваннями та біозахисту.

Скеровувати бюджетні кошти, як передбачено законом, в обсязі не менше 10,5-11% ВВП на систему охорони здоров’я, в тому числі не менше 1,5% ВВП на систему профілактичної медицини.

Розвивати і фінансувати з держбюджету власну медичну науку, медичну освіту.

Локалізувати та підтримувати власне фармвиробництво, в тому числі виробництво вакцин. Впровадити в цій сфері держзамовлення і державні гарантії для 100% українських виробників.

Повністю відмовитися від послуг ВООЗ, ЮНІСЕФ та інших міжнародних проєктів для слабкорозвинених країн Африки південніше Сахари і диктаторських режимів Латинської Америки, що провокують корупцію.

Реорганізувати МОЗ України та розпеченим залізом вичистити звідти персонал без вищої медичної освіти. Обіймати посаду експерта може людина, яка щонайменше є кандидатом медичних наук в тій вузькій галузі, в якій у нього кандидатська дисертація.

Ліквідувати НСЗУ і ЦГЗ,  а їхніх керівників віддати до суду за скоєні кримінальні злочини.

Facebook

Олексій Галімський (Алексей Галимский), лікар-епідеміолог, м.Київ