“Жінку з дитиною побили на борту літака МАУ” – продовження

Це ти повинна боятися, а мені ні *** не буде!“. Hападниця – постраждалій. Відтак поліціянти потребували , ні багато, ні мало, понад півроку, щоб справу бодай зрушити з місця. Але не самі, їх спонукало рішення суду, куди була змушена звернутися побита жінка. Як це – поборотися за відшкодування фізичних та моральних втрат в Україні, досвід  киянки Оксани Н.

Наш сайт вже повідомляв про інцидент наприкінці березня цього року під час чартерного рейсу МАУ Хургада-Київ PS5102. Маму з малою дитиною на руках просто в салоні літака кілька разів поспіль побила інша пасажирка. Остання була нетверезою, її дратував плач трирічного сина Оксани, накинулася на неї з кулаками. Наслідки для постраждалої –  синці  та біль по всьому тілу впродовж кількох днів. Cтрес і шок, також для її сина.

Поліція прибула дуже неодразу, і Оксані запропонували  “краще справу зам’яти” (див. Global Village від 18.04.21, розділ “Скандал”). Вона, тим часом, вирішила домагатися справедливості.

Відтоді було чимало оббивань порогів і паперової тяганини – але не для нападниці, для постраждалої. Тільки недавно, завдяки рішенню Бориспільського міськрайнного суду правоохоронців Бориспільского районногоуправління Національної поліції в Київській області зобов’язали “прийняти та невідкладно зареєструвати подану заяву” адвоката Оксани про “вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.382 КК України, до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також розпочати за цією заявою досудове розслідування“. Таким чином суд відреагував на скаргу адвоката до Бориспільської окружної прокуратури.

Що було перед тим? Зволікання слідчого порушити кримінальну справу. Дії нападниці поліція називала  “самоправством”, та не більше. Хоч, нагадаю, йшлося про завдані побої, нецензурну лайку, врешті, психологічну травму малюка, на очах якого кривдили матір. І все це – в присутності багатьох свідків, пасажирів літака та представників екіпажу.

Зі скарги адвоката Оксани Н. до прокуратури: “Порушуючи права та законні інтереси постраждалої, нехтуючи кримінальним процесуальним кодексом України та встановленими фактами судом у справі №*** орган досудового розслідування протиправно відмовив у відкритті кримінального правопорушення за частиною 2 статті 296 Кримінального кодексу України. Натомість, з метою покривання злочинців та штучного зменшення правової кваліфікації діянь хуліганів, поліція відкрила кримінальне провадження за статтею 356 КК України (самоправство). Що не має жодного відношення до подій на борту літака. Більше того – це нехтування кримінальним процесуальним кодексом України.

Проте, такі дії органу досудового розслідування є незаконними та скерованими на приховування реального злочину, чим порушують права людини постраждалої… Це є свавіллям по відношенню до постраждалої особи… Слідчі не розслідують злочин, а оскарження їхніх дій/бездіяльності не має жодного належного ефекту. Тому, вважаємо, що органи зацікавлені кимось у приховуванні злочину”.

Що захист Оксаниних прав потребуватиме від неї ще багатьох зусиль та витримки, свідчить не лише поведінка поліції: нападниця в літаку була з “групою підтримки”.

Зі скарги адвоката: Удари продовжували сипатися зусібіч, оскільки постраждалу правопорушниця схопила ззаду, тo вона не бачила всіх нападників. Правопорушниця, проте, перебувала в компанії осіб, які оточили заявницю (Оксану Н. – ред.) та не давали їй втекти від ударів. Як потім з’ясувалося, правопорушниця  перебувала на літаку із чоловіком та компанією друзів, тому вважаємо, що дані особи здійснювали хуліганські дії групою осіб. Цих співучасників кримінального правопорушення мають встановити органи досудового розслідування під час слідчих дій у кримінальному провадженні. Тим більше, що авіакомпанія має список всіх пасажирів. Більше того, правопорушників-хуліганів було пізніше затримано поліцією, тому паспортні данні хуліганів мають бути у національній поліції.

Вважаємо, що ватажком/організатором злочинної групи осіб є правопорушниця, оскільки вона перша вчиняла грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалась особливою зухвалістю та винятковим цинізмом… Таким чином, фраза правопорушниці “Це ти повинна боятися, а мені ні *** не буде!“ характеризує суб’єктивну сторону та її ставлення до людей, суспільства, моралі, Закону“.

Ще одна учасниця цієї історії, авіакомпанія, від коментарів на тему відмовилася. На офіційний запит Global Village Міжнародні Авіалінії України відреагували порадою звертатися до їхньої пресової служби. Наш лист до якої все ще чекає відповіді.

Мають запитання до МАУ й Оксана та її адвокат. Вони випливають з пункту 3 глави 2 розділу VII Авіаційних правил України, там сказано що “Авіаперевізник на борту повітряного судна повинен мати підготований персонал у достатній кількості для забезпечення безпеки польоту відповідно до законодавства України”. Крім того: “Авіаперевізником у разі порушення  будь-якими особами встановлених правил поведінки на борту повітряного судна, створення ними загрози безпечному виконанню польоту або відмови виконувати вимоги членів екіпажу, до порушників можуть бути застосовані заходи стримування” (стаття 90 Повітряного кодексу України).  Тим часом, до нападниці жодних “заходів стримування” застосовано не було. 

Global Villageпродовжуватиме слідкувати за розвитком подій у справі побиття Оксани Н. на борту літака та інформуватиме про це свою аудиторію.

Тим часом, син постраждалої, який недавно знову подорожував з батьками, каже, що боїться заходити в літак. Бо “раптом знову там поб’ють маму?”. Оксана ж прагне домогтися покарання для винних:  “Щоб подібне більше не повторювалося під час авіарейсів”. 

Людмила Пустельник, Global Village

Фото: https://www.aerotime.aero/, https://kidpassage.com/