"Від Панами до Пандори "зелені" в'януть помідори"

 

Сміялося трясця з болота, бо хто там кому “вирок”?* (Стадіонний  передвиборчий анекдот). Тож повангуємо? На тему двох дуже різних сценаріїв розвитку подій після “Pandora Papers”.

Сценарій 1: Народ не “бєзмолствуєт”, але крім балачок – жодних наслідків. Найсумніше в свіжому зашкварі із квартальними офшорами – навіть не те, що чинний гарант Конституції порушує закони з апетитом не меншим, аніж його попередник П. Порошенко. А що буде, швидше за все, чергове “нічого” з великого галасу, медійного й не тільки. Обійдеться без імпічменту Зеленському, тим більше – добровільної його відставки тощо. Без звільнень Шефірів-Баканових, навіть символічних “жертвоприношень“ буде. Бо надто звик уже народ до скандалів, оскомину набили. Всі без винятку наші президенти, а двоє останніх – щонайбільше –  зуміли прищепити українцям тупо байдужість до найогидніших і нескінченно саме таких вчинків топових політиків.

Та ще й клятий ковід суне новою хвилею, не до протестів. Громадяни вже усвідомили: протестуй – не протестуй, все одно отримаєш законно вибране “маємо, що маємо”, крапка. Тому не зважайте, що останній “вибух”  – то щось з розряду мега, бо міжнародний. Адже про липкі рученята Зеленського та інших посадовців-кварталівців написали буквально всі – від The Guardian, Al Jazeera i The Washington Post до “Вісника Парагвайщини”.  

І що?

Та нічого ж, кажу вам, від слова зовсім. Мовчить на своїх соцмережевих сторінках сам Зеленський, так само понабирали води до рота вірні ЗЕ-блогери, депутати зі “Слуги народу”, НАБУ, офіс Генпрокурора і прочая. Ні, хоч би те, чого від них, врешті, й сподіваються – що “нічого такого“ в несплаті податків за межами України нема, що “всі так роблять“, або що “це рука кремля“ намагається очорнити нашого молодого “реформатора”. Ні, ні пари з вуст. Мабуть, на Банковій ще не придумали, під якою підливою відмити світлий зелений імідж від коричневого по самі вуха.

Але далі балачок справа навряд чи зрушиться, і наша криворізька телезірка трохи пововтузить нервово сідалом по президентському кріслу, та й усе. Через тиждень-другий всі про скандал забудуть, як і раніше бувало. Отже, з легкою усіх парою – випущеною на тему “Pandora Papers”.  

Сценарій 2: Повернення “сивочолого гетьмана“. Вік шоколаду не їсти, але  було б дивно, якби Петро Олексійович не скористався просто розкішною можливістю поексплуатувати скандал для реалізації своїх президентських амбіцій номер 2. Вірити, що злив журналістам масного компромату на Зеленського навряд чи обійшовся без участі Порошенка – це як те саме, що в цукерках “Рошен“ нема пальмітатів. Тим більше, що про офшори ЗЕ-друга Коломойського п’ятий грізно випитував нині чинного ще під час їхньої словесної дуелі на стадіоні. Але тоді те питання спустили на гальмах.

Зате тепер!

В Білому домі насолоджується Альцгеймерною старістю давній Порошенків партнер по Бурізмі Дж. Байден, а претензії американських законників до Коломойського ніхто не скасовував. Отже, закордонний туз в рукаві в Петра є.

Вдома карта теж лягає користь. Народ кляне тарифи, щоденне зростання цін та інші ЗЕ-“покращення“. Порівнює своє життя “за Пороха”, теж далебі несолодке, але доходить висновку що тепер – ще гірше. Далі – справа техніки, цілком імовірна – на Банковій, вкотре збираються протестувальники, лунають відповідні гасла… Майдан – не Майдан, але чинний, хлопака аж ніяк не геройський по життю, таки погодиться, що краще йому, все ж таки, піти. Звичайно, народові це згодують під підливою, “щоб уникнути загострення соціально-політичного напруження“, непотрібного кровопролиття і т.д. Наслідки для нього? Та жодних, звісно, ворон ворону, далі за текстом. Поїде собі з родиною до Лондона, де затишна квартира. Чи на віллу в Італії, чи бодай у Ялту, де теж накварталив  нерухомість.

Одне слово, “зелене яблуко” від яблуні-Петра недалеко впало. Про Порошенкові офшори колись говорили після “Panama Papers”, про Зеленського – після “Pandora Papers”, коло замкнулося. А Україна, до речі, в останніх “паперах“ виглядає “крутіше” від решти країн світу. Наших аж 38 політиків фігурують в “Пандорі“, найбільше корупціонерів та офшорників-фігурантів, не те, що в інших.

Людмила Пустельник, Global Village

 

Українські антикорупційні активісти ставлять під сумнів, чому оточення президента Зеленського використовувало офшорні гавані

КИЇВ – В Україні, де було представлено найбільшу кількість політиків (38) з усіх країн, викритих у “Документах Пандори”, відкриття викликали запитання та відчуття дежавю. Документи – понад 11,9 мільйона записів від 14 офшорних компаній, включно з юридичними та компаніями  з управління майном – висвітлюють прихований світ, який дозволив главам держав, політикам, мільярдерам та злочинцям приховувати свої активи.

Дарія Каленюк, один із провідних антикорупційних активістів України, зосередилася на ролі Сергія Шефіра, головного помічника президента Володимира Зеленського та частини групи, що залучає найближче оточення Зеленського, пов’язане з офшорними компаніями, як повідомляє “Pandora Papers”.

З документів випливає, що Зеленський мав нерозкриту частку в офшорній компанії, але передав її Шефіру за лічені тижні до перемоги на президентських виборах 2019 року.

Зеленський переміг значною мірою завдяки обіцянкам очистити корумповану політичну культуру України та запровадити “деолігархізацію”, щоб послабити вплив могутніх олігархів на економіку.

Мережа, в якій також брали участь брат Шефіра Борис та голова служби безпеки країни Іван Баканов, нібито була створена у 2012 році для комедійної компанії Зеленського “Квартал 95”, де вони працювали до виборів Зеленського.

Згідно з документами, Зеленський, брати Шефіри та Андрій Яковлєв, продюсер “Кварталу 95”, мали по 25 відсотків у компанії “Maltex Multicapital Corp.”, зареєстрованій на Британських Віргінських островах, податковій гавані. Згідно з документами, 13 березня 2019 року, безпосередньо перед президентськими виборами в Україні, Зеленський передав свої 25 відсотків Сергію Шефіру.

“Це викликає багато запитань щодо справжньої ролі Шефіра для Зеленського”,- написала Каленюк, керівник Центру протидії корупції в Києві.

“Він –  секретний офшорний гаманець президента?” – запитує Каленюк. “Якщо ні, то Шефір повинен подати декларацію про активи та розкрити народу України свої активи та витрати”.

Повна мета офшорної мережі залишається неясною, згідно з Проектом звітності про організовану злочинність та корупцію, частиною глобальної групи журналістів та ЗМІ, які розслідували звинувачення проти Зеленського. Але одним із способів користування офшорною мережею було придбання трьох чудових лондонських об’єктів нерухомості.

Борис Шефір сказав OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project, організація журналістів-розслідувачів, ред.), що офшорна домовленість необхідна для захисту “Кварталу 95” від “влади та бандитів”. “Баканов був нашим фінансовим директором, він створив фінансові схеми нашої компанії”, – сказав він OCCRP. “Чесно кажучи, я не готовий вам відповісти”.

За даними OCCRP, Maltex продовжувала виплачувати дивіденди Film Heritage, компанії, що належить дружині Зеленського (вона належала Зеленському до 2019 року). Хоча Film Heritage більше не володіла часткою в Maltex.

Зеленський –  не перший президент України, який має інтереси в офшорних компаніях. Офшорні володіння його попередника, Петра Порошенка, були викриті у раніше розкритій інформації – Панамських документах –  у 2016 році. Факт, який Зеленський підкреслив під час жорстокої президентської кампанії двох чоловіків у 2019 році.

Порошенко використав відкриття “Пандори”, щоб завдати удару у відповідь на Зеленського: “Завдяки діям президента Зеленського Україна постає у світі як держава, лідер якої причетний до глобальної корупції”, – сказав він у коментарях до громадськості, додавши, що існував конфлікт інтересів у будь -якому розслідуванні претензій, враховуючи причетність керівника спецслужб.

Радник Зеленського Михайло Подоляк сказав, що бізнес президента “не пов’язаний з державними фінансами або можливостями державного управління”. “Дуже важливо, що журналісти взагалі нічого не” відкопували “протягом періоду після інавгурації у 2019 році”, – сказав він місцевій ЗМІ, “Українській правді”. “Це чіткий показник того, що президент Зеленський ідеально виконує все антикорупційне законодавство”.

https://www.washingtonpost.com/business/2021/10/03/pandora-papers-investigation-reaction/

Девід Стерн, (David L. Stern) The Washington Post

Фото: https://www.theguardian.com/